Kaliteli, sağlıklı bir tablot hizmeti için yanınızdayız.

Webmarjinal İnternet Hizmetleri

Kalitemiz

Yemek üretim sürecinde hijyenik ve lezziz yemekler üretilip müşteri isteklerinin karşılanması, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda yemek üretimini yapılması, Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek personellerin düzenli kalite eğitimlerinin verilmesi ve yemek üretim yeteneklerinin geliştirmesi ve üretim aşamasından tüketime kadar her noktada kalite standartlarının en üst derecede sağlanması temel fabrikamızın temel kalite politikasıdır.
Amacımız, Türk ve Batı Mutfağı'ndan en leziz yemeklerin üretimini lezzetli, sağlıklı ve temiz bir ortamda en kaliteli malzemeler kullanarak üretimini yapmak ve tüketim noktasına kadar yemek kalitesini sağlamaktır. 
ÜRETİM POLİTİKAIMIZ

Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek sahip olduğu kalite prensipleri çerçevesinde satın almadan depolamaya, üretimden son nokta tüketimine kadar her aşamada hijyen ve kalite standartlarında hizmet vermektedir.
Yemek ve öğün kavramlarının insan sağlığı açısından öneminin farkında olan Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek her üretilen yemek öncesinde kalori ve ihtiyaç planlaması ve üretim sonrasında kalite kontrol testleri yapılmakta, yemeğin firmalara taşınıp servis edilmesine kadar denetimi elinde tutmaktadır. Böylelikle üretim aşamasından  son tüketiciye ulaşana kadar güvenli ve sağlıklı bir ortam sunulmaktadır.
Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek A-Z'ye bir üretim ve denetim fabrikasıdır. Zamanlama konusundaki hassasiyetin farkında olan Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek tüketim zamanına göre üretim ve taşıma planlaması yapmaktadır.
HİJYEN POLİTİKAMIZ

Recep Ağdaş GY Gülüm Yemek yemek üretim alanında görev alan tüm personelimiz sadece bu bölümde kullanılma amaçlı temin edilmiş üniforma, ayakkabı, ağız maskesi, steril eldiven ve bonelerle çalışmaktadır. Görevli personelimiz dışındaki personel ve kişilerin bu alana girmesi kesinlikle yasaktır.
Sizlerin sağlığından direkt sorumlu olmanın bilincinde olan, hijyenik ve lezzetleri ürünleri ile, görev bilinciyle çalışan, sağlıklı, kaliteli ve aynı zamanda damak zevkine uygun yemekleri gıda mühendisleri kontrolü altında üretmeyi kendisine prensip edinen bir lezzet firmasıdır.

Kalite yolculuğunda yaptığımız çalışmalarla bugün tüm mutfak ve projelerimizde;

Müşterilerimiz için ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi
İnsan Sağlığı için ISO 22000 / HACCP Gıda Güvenlik Yönetim Sistemi
Çalışanlarımız için OHSAS -18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi
Dünyamız için ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Memnuniyetiniz için ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi